Artykuł sponsorowany

Historia neonów - od pierwszych eksperymentów do współczesnych dzieł sztuki

Historia neonów - od pierwszych eksperymentów do współczesnych dzieł sztuki

Neony, które zdobią ulice miast na całym świecie, mają swoje korzenie w naukowych eksperymentach przeprowadzonych wiele lat temu. Dziś neony, po okresie pewnego zapomnienia, znów wracają do łask i są nie tylko popularnym elementem reklamowym, ale także formą ekspresji artystycznej. W niniejszym artykule przyjrzymy się historii neonów, począwszy od pierwszych eksperymentów, poprzez ich rozwój jako formy reklamy, aż po współczesne dzieła sztuki.

 

Pierwsze kroki w badaniach nad neonami

 

Historia neonów sięga końca XIX wieku, kiedy to naukowcy zaczęli eksperymentować z gazami szlachetnymi. Sir William Ramsay i Morris W. Travers odkryli neon w 1898 roku podczas prób izolowania różnych gazów z powietrza. W 1902 roku francuski wynalazca Georges Claude opracował metodę wytwarzania światła za pomocą wyładowań elektrycznych w rurach wypełnionych gazem neonowym. Pierwsza lampa neonowa została zaprezentowana na wystawie w Paryżu w 1910 roku, co oznacza początek ery neonów jako źródła światła i formy reklamy.

 

Rozwój neonów jako formy reklamy

 

W latach 20. i 30. XX wieku neony zaczęły zdobywać popularność jako forma reklamy. W 1923 roku Georges Claude sprzedał pierwszą lampę neonową do Stanów Zjednoczonych, gdzie zyskała ona ogromną popularność. Neony szybko stały się symbolem nowoczesności i postępu, a ich jaskrawe kolory przyciągały uwagę przechodniów. W miarę upływu czasu neony zaczęły pojawiać się na całym świecie, w tym także w Polsce. Polskie miasta zaczęły być oświetlane przez te kolorowe lampy, które stały się nieodłącznym elementem krajobrazu miejskiego.

 

Neony jako forma ekspresji artystycznej

 

Współcześnie neony są wykorzystywane nie tylko jako forma reklamy, ale także ekspresji artystycznej. Coraz częściej można spotkać neony tworzone na zamówienie, które zdobią wnętrza mieszkań, biur czy galerii sztuki. Neony artystyczne stają się coraz bardziej popularne, a ich twórcy eksperymentują z różnorodnymi kształtami i kolorami, tworząc unikatowe dzieła sztuki. W Polsce również rośnie zainteresowanie neonami jako formą artystyczną, a neony w Katowicach czy innych miastach stają się coraz popularniejsze jako elementy instalacji artystycznych czy wyszukanych dekoracji wnętrz.

 

Odzyskiwanie dawnych neonów i dbanie o dziedzictwo

 

W ostatnich latach coraz większą uwagę zwraca się również na odzyskiwanie i renowację dawnych neonów, które przez lata uległy zniszczeniu lub zostały zdemontowane w momencie, kiedy czas nie był dla neonów łaskawy. W Polsce powstało wiele inicjatyw mających na celu ochronę i promocję dziedzictwa neonowego, takich jak Muzeum Neonów w Warszawie czy Festiwal Neonów we Wrocławiu. Dzięki tym działaniom dawne neony wracają do życia, a ich historia zostaje przekazana kolejnym pokoleniom. Neony również są częścią dziedzictwa kulturowego i świadczą o bogatej historii miast i miejsc, ponieważ często bywa tak, że niekiedy tylko zdemontowany neon pozostał po miejscu i budynku, którego już nie ma.